Silver Lake College announces graduates

Posted On July 02, 2018

Commencement 2018

MANITOWOC, Wis. — Congratulations to the following students who took part in the spring 2018 commencement ceremony at Silver Lake College of the Holy Family on Saturday, May 5. They included spring and expected summer 2018 graduates; and summer and winter 2017 graduates.

Master of Music degree — Music Education-Kodály

Amanda Fee, Madison, Alabama

Corinne Marie Galligan, Denmark

Tami Marie Hockers, Green Bay

Kelsey Shea Reed, De Pere

Master of Science degree —  Leadership and Organizational Development

Diane B. Brandt, Appleton

Lydia Lea Fogeltanz, Francis Creek

Kim Krueger, Sobieski

Tammie C. Lasecki, Port Washington

Emily Renee Lensmire, Reedsville

Elisia Ann Lewis, Green Bay

Jordan Mark Lindstrom, Sheboygan

Lisa Ann Zittlow O’Halloran, Oshkosh

Patricia Rose Peters, Shawano

Tracy Lynne Worzalla, Belgium

Amy Yang, Sheboygan

Master of Arts in Education degree — Administrator Leadership

Kaleb R. Buch, Oakfield

Gregory John Burzynski, Stanley

Zachary Robert Campbell, River Falls

Megan L. Challoner, Elmwood

Bradley K. Cody, Sheldon

Renee Cowart, Appleton

Amy Daul, Green Bay

David A. Desmond, Green Bay

Angela C. Funk, Clear Lake

Travis M. Gerritts, Black Creek

Heidi Hebert, Eau Claire

Andrew A. Hicks, Appleton

Amy Marie King, Tomah

Ryan Donald Lang, Bloomer

Chance A. Langeness, New Richmond

Carmen N. Lax, De Pere

Julia Genevieve Leeson, Belgium

Michael Lefevre, Appleton

Brianne Renae Link, Ridgeland

Andrea L. Mahr, Stanley

Samantha Ann Meyers, Chilton

Kelly A. Michels, Pittsville

Stacey Nicole Rahmlow, Two Rivers

Cheyanne Reglin, New Lisbon

Becky Ann Ruechel, Pulaski

Todd Joseph Senoraske, Lake Holcombe

Kenneth E. Sigurdson, Eau Claire

Holly L. Snyder, Wrightstown

BreAnna Sonnee, Hudson

Nicholas D. Spencer, Manitowoc

Nathan E. Steinmetz, Boyd

Lisa Maree Sturzl, Bruce

Brian R. Trettin, Hayward

Staci L. Ulrich, Barron

Lindsay Van De Ven, Reedsville

Khoua Vang, Eau Claire

Nathan Wesener, Brillion

Lane T. Wojtyna, Eau Claire

Master of Arts in Education degree — Teacher Leadership

Ahmed Abdurrawaf, Greendale

Courtney Arndt, De Pere

Karel I. Corredor, Waukesha

Alexa Griffiths, Minneapolis, Minnesota

Justine Hall, Milwaukee

Monica Kendrick, Milwaukee

Kelsey D. LaPierre, De Pere

Anntoinette Leigh Larscheid, Green Bay

Gretta M. Layman, Rhinelander

Morgan L. Linssen, De Pere

Emily J. Marcou, Arcadia

Cynthia Morehouse, Milwaukee

Kendra Rae Palkowski, Arcadia

Jennifer Precht, Kenosha

Brianna Robley, Manitowoc

Meredith Stefonek, Eau Claire

Jena Tollefson, Hobart

Xia Vang, Manitowoc

Taylor A. Wenzel, Green Bay

Bachelor of Arts degree

Alyssa Catherine Canales, Brillion, Theology, Magna Cum Laude

Emily Marie Cattani, Manitowoc, Music

Miranda Chase, Kewaunee, English, Studio Art, Magna Cum Laude

Beth Ann Dow, Two Rivers, Psychology

Angela Christine Dvorak, Brillion, Theology, English, Summa Cum Laude

Sister Thi Nhu Le, Vietnam, Theology, Summa Cum Laude

Jessica L. Pipkin, Milwaukee, Psychology

William Christopher Puestow, Manitowoc, History

Karissa Grace Tousignant, Green Bay, Theology

Sarah Presley Watertown, Graphic Design, Magna Cum Laude

Bachelor of Music degree

Jeffrey Erdman Jr., Manitowoc, Music Education-Choral, Instrumental and

Kodály/General, Cum Laude

Benjamin Nathan Johnston, Sheboygan, Music Performance and Pedagogy

Lydia C. Matthews, Kiel, Music Performance and Pedagogy, Summa Cum Laude

Katherine M. Sohn Howards Grove, Music Education-Choral, Instrumental and

Kodály/General, Summa Cum Laude

Emily Typetanar, Manitowoc, Music Education — Kodály/General

Bachelor of Science degree

Tommy J. Bentley Jr., Milwaukee, Early Childhood Education

Callie Jean Brice, Manitowoc, Student Designed/Marketing, Summa Cum Laude

Abigail Rose Brill, New Holstein, Early Childhood Education, Summa Cum Laude

Danielle Marie Byrum, Sheboygan, Biology, Magna Cum Laude

Kristina Catherine Carroll, Glendale, Arizona, Information Science Technology,

Mathematics, Magna Cum Laude

Sarah A. Fish, Green Bay, Business Management, Human Resource Management

Abby Rae Gerhard, Iron Mountain, Michigan, Early Childhood Education, Elementary Education, Special Education, Summa Cum Laude

Tammy Hagenow, Two Rivers, Business Management, Magna Cum Laude

Anna Marie Hall, Denmark, Biology, Magna Cum Laude

Samuel Donald Hall, Green Bay, Mathematics

Jennifer Kathleen Knuth, Kiel, Business Management, Summa Cum Laude

Allison Kozelek, Denmark, Early Childhood Education, Elementary Education,

Summa Cum Laude

Brianna Krueger, Two Rivers, Early Childhood Education, Cum Laude

Megan Rose Lindemann, Manitowoc, Early Childhood Education, Summa Cum Laude

Leviathan Charles Magray, Sheboygan, Business Management

Kelsey Elizabeth O’Connor, Manitowoc, Elementary Education, Summa Cum Laude

Mikayla Rose Opichka, Manitowoc, Early Childhood Education, Elementary Education, Summa Cum Laude

Heysa Ivanny Orellana Vega, Honduras, Business Management, Cum Laude

Kristine M. Payant, New Holstein, Allied Health Leadership, Cum Laude

Janice Ann Reindl, St. Nazianz, Business Management, Summa Cum Laude

Hang Ta, Houston, Texas, Early Childhood Education, Magna Cum Laude

Steven J. Voss, Manitowoc, Information Science Technology

Elizabeth K. Warrens, Sheboygan, Business Management, Cum Laude

Bachelor of Science in Nursing degree

Lindsey Brennan, Manitowoc, Nursing

Tina Brown, Sheboygan, Nursing, Magna Cum Laude

Billie Jo Burkhart, Pelican Lake, Nursing

Jennifer Garceau, Manitowoc, Nursing

Devin Rose Kosarzycki, Two Rivers, Nursing

Der Linda Lee, Manitowoc, Nursing

Megan Jeanne O’Shea, Stoughton, Nursing

Ashley Marie Pfund, Whitelaw, Nursing

Brianna Elise Skees, Tomahawk, Nursing

Erin Wachtendonk, Green Bay, Nursing, Cum Laude

See more commencement photos here.